Katalog doboru filtrów

Filtry w samochodzie trzeba regularnie wymieniać, żeby zapobiec poważnym awariom.


Jaki filtr jest odpowiedni do Twojego pojazdu?

Jeśli masz problem z doborem filtrów do swojego auta polecamy pomocne strony doboru filtrów.

Po wybraniu producenta i kliknięciu na jego logo mogą Państwo podstawić dane samochodu, a program automatycznie poleci najbardziej rekomendowany filtr.

 

Wyszukiwarka filtrów:

 

 

W swojej ofercie handlowej posiadamy szeroką gamę filtrów renomowanych producentów do różnych typów pojazdów.

 

Filtry oleju, paliwa, powietrza, kabinowy - kiedy i dlaczego trzeba wymieniać filtry w samochodzie?

 

O ile z wymianą filtra oleju nie ma problemu - gdyż wymieniamy go wraz z olejem silnikowym i zazwyczaj robimy to regularnie, to już w przypadku filtra paliwa czy powietrza najczęściej przypominamy sobie o nich, gdy z autem coś się dzieje.

 

 

Filtr oleju

Zadaniem filtra oleju jest ograniczenie ilości zanieczyszczeń dostających się do silnika wraz z zasysanym powietrzem oraz oczyszczanie oleju. Warto dodać, że filtr powietrza nie wyłapuje wszystkich zanieczyszczeń z atmosfery w 100 procentach. Dostają się więc one do silnika i zadanie ich zatrzymania ma filtr oleju. Jest po prostu bardziej czuły od filtra powietrza.

Dobór filtra oleju do danego silnika przez jego producenta uzależniony jest m.in. od konstrukcji jednostki napędowej. Producenci filtrów podają w katalogach, do jakich silników one pasują. Należy przy tym pamiętać, że tylko filtry oryginalne lub renomowanych firm gwarantują bezpieczeństwo użytkowania.

Filtr oleju wymienia się zwykle wraz z olejem i uszczelką korka spustowego. Częstotliwość wymian określają normy producenta. Jest ona również zależna od sposobu i warunków eksploatacji pojazdu. Zwykle z olejem wymieniamy go co roku lub po przejechaniu 10-20 tys. km.

 

 

Filtr paliwa

Jego zadaniem jest oczyszczanie paliwa. Warto wiedzieć, że zanieczyszczenia paliwa zazwyczaj są groźniejsze dla silników Diesla niż benzynowych. Wynika to z rozwiązań konstrukcyjnych - przede wszystkim z zastosowania w jednostkach wyskoprężnych wysokociśnieniowej aparatury wtryskowej.

Najczęściej w układach zasilania silników o zapłonie iskrowym stosuje się tylko siatkowe filtry zabezpieczające oraz małe papierowe filtry przewodowe.

Filtr przewodowy instaluje się w silniku z reguły pomiędzy pompą zasilającą a wtryskiwaczami. Charakteryzuje się on stosunkowo dużą trwałością. Wymieniamy go po przebiegu od 15 tys. km do 50 tys. km - w zależności od producenta. Dokładność oczyszczania paliwa jest uzależniona od rodzaju zastosowanego papieru.

Koszt zakupu filtra paliwa wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych. Jego wymiana zwykle nie nastręcza trudności, więc możemy dokonać jej sami. Należy zwrócić baczną uwagę na kierunek przepływu paliwa, który jest oznaczany na filtrach za pomocą strzałek.

 

 

Filtr powietrza

Filtr powietrza zabezpiecza silnik przed dostaniem się zanieczyszczeń do silnika.

Dokładne oczyszczenie powietrza przed wprowadzeniem go do komór spalania to warunek prawidłowej pracy silnika i wysokiej trwałości pracujących elementów.

Powietrze jest niezbędnym czynnikiem w procesie spalania paliwa w silniku. Ciekawostka: Czterosuwowy silnik o pojemności 1000 ccm w ciągu jednej minuty - przy 7000 obr./min. - zasysa prawie dwa i pół tysiąca litrów powietrza. W ciągu godzinnej pracy bez przerwy daje to wartość niemal piętnastu tysięcy litrów!

To bardzo dużo, ale liczby te nabierają szczególnego znaczenia, gdy zainteresujemy się samym powietrzem. Nawet w tak zwanym czystym powietrzu występuje  średnio ok. 1 mg kurzu w 1 metrze sześciennym.

Przyjmuje się, że silnik zasysa przeciętnie ok. 20 g kurzu na 1000 przejechanych kilometrów. Nie wolno dopuścić, by kurz dostał się do wnętrza jednostki napędowej, bo może uszkodzić powierzchnie cylindrów, tłoków i pierścieni tłokowych, obniżając tym samym żywotność silnika.

Wymieniając filtr powietrza należy być ostrożnym i precyzyjnym. Trzeba uważać, by jego zawartość nawet w najmniejszej części nie dotarła do wnętrza silnika. Filtr powietrza teoretycznie powinien wytrzymać od przeglądu do przeglądu, czyli 15-20 tys. km przebiegu. W praktyce warto po przejechaniu kilku tysięcy sprawdzić, jak wygląda.

 

 

Filtr kabinowy

Podstawowym zadaniem filtra kabinowego jest oczyszczanie powietrza tłoczonego do wnętrza pojazdu. Zatrzymuje on większość pyłków roślin, zarodników grzybów, kurzu, dymu, cząstek asfaltu, drobin gumy pochodzącej ze ścieranych opon, kwarcu i innych zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu zgromadzonym nad jezdnią.
 
Filtry kabinowe powinny być wymieniane nie rzadziej niż raz na rok lub po przejechaniu 15 tys. kilometrów. Niestety, wielu użytkowników samochodów o tym zapomina, a zanieczyszczenia dostając się do wnętrza samochodu mogą negatywnie oddziaływać na kierowcę i pasażerów.

Ostatecznymi sygnałami do wymiany filtra są:

  • parowanie szyb,
  • zauważalne zmniejszenie ilości powietrza tłoczonego przez dmuchawę,
  • nieprzyjemny zapach w kabinie, który pochodzi od rozwijających się w filtrze bakterii.


Filtry kabinowe pomagają nie tylko osobom cierpiącym na alergię, uczulenia czy astmę. Dzięki nim poprawia się samopoczucie kierowcy i pasażerów, a podróż staje się nie tylko bezpieczniejsza, ale i mniej uciążliwa. Stojąc w korkach jesteśmy przecież narażeni na wdychanie szkodliwych substancji, których stężenie w kabinie samochodowej jest nawet sześć razy większe niż na poboczu drogi.

Na skuteczność działania i trwałość filtra kabinowego wpływ ma jakość użytych materiałów oraz dokładność wykonania. W filtrach kabinowych nie powinno stosować się wkładów papierowych, ponieważ po zawilgoceniu znacznie gorzej pochłaniają zanieczyszczenia i mniej dokładnie filtrują.

 

 

Filtry kabinowe z węglem aktywnym

W trosce o ochronę własnego zdrowia warto zastosować filtr kabinowy z węglem aktywnym. Ma on tę samą wielkość co filtr standardowy, a dodatkowo zatrzymuje szkodliwe gazy. Aby filtr kabinowy z węglem aktywnym w 100 procentach zatrzymywał szkodliwe substancje gazowe, takie jak ozon, związki siarki i azotu ze spalin, powinien zawierać dobrej jakości węgiel aktywny.

Sprawnie działający filtr przyczynia się do zmniejszenia zagrożenia wystąpień reakcji alergicznych błon śluzowych nosa i oczu, kataru czy podrażnień układu oddechowego - chorób, na które coraz częściej cierpią ludzie, którzy wiele czasu spędzają za kierownicą.
 
W zasadzie nie można określić czasu, kiedy nastąpi całkowite zapchanie filtra. Okres eksploatacji zależy od ilości zanieczyszczeń zawartych w powietrzu.

Trzeba podkreślić, że nie ma możliwości skutecznego oczyszczenia tego filtra. Dlatego filtr kabinowy należy wymieniać co 15 tys. km przebiegu, podczas planowego przeglądu lub przynajmniej raz do roku.

pixel