Jak przygotować samochód po zimie?

2016-03-21
Każdy pojazd powinien być odpowiednio przygotowywany i serwisowany z uwzględnieniem nadchodzących sezonów. Trudne warunki atmosferyczne, na które wystawiane jest Twoje auto sprawiają, że bez dbania każda naprawa może być o wiele bardziej kosztowna, a nawet skrócić jego życie. 

Kolegaberlin.pl radzi, jak odmłodzić samochód - oto konkretny poradnik, który ułatwi Ci pielęgnację Twojego samochodu. Zaniedbywanie auta sprawia, że te szybciej się starzeje i zdecydowanie gorzej prezentuje się na drodze. 

Jak zadbać o samochód po zimie?

 

  1. Umyj dokładnie samochód z zewnątrz - jednym z największych przeciwników kierowców i karoserii jest sól drogowa. Doprowadza m.in. do matowienia lakieru, łuszczenia, a także do korozji. Dlatego też dokładne spłukanie i umycie samochodu po zimie jest niezbędne. Tym samym nie tylko dbamy o wygląd naszego auta, ale również o bezpieczeństwo. Polecamy mycie ręczne, z wykorzystaniem specjalnych myjek i gąbek, a także profesjonalnych szamponów samochodowych.
  2. Zlikwiduj drobne rysy - przy użyciu lekkościernej pasty polerskiej i delikatnej ściereczki zatrzyj drobne rysy, które zimą bardzo często powstają m.in. przez odśnieżanie samochodu.
  3. Umyj szyby - doskonała widoczność w samochodzie to podstawa. Podczas zimy utrudnia ją śnieg, lód i deszcz. Cieplejsze dni są doskonałym pretekstem do dokładnego umycia szyb samochodowych zarówno na zewnątrz, jak i w środku auta. Zrób to przy pomocy profesjonalnych płynów do mycia szyb i pomóż sobie ściereczką, która nie zostawia smug.
  4. Wywietrz i wysusz auto - zwłaszcza, jeśli zauważyłeś w nim przecieki lub po prostu wsiadałeś do auta bezpośrednio z zaśnieżonej drogi. Wilgoć nie służy Twojemu samochodowi i Tobie. Zawilgotniały samochód to siedlisko pleśni i grzybów. Cieplejsze dni to doskonała okazja do otworzenia szyb i wystawienia samochodu na ogrzewające promienie słońca.
  5. Zmień opony na letnie - jeśli pogoda utrzymuje się na poziomie ok 7 stopni (lub więcej) przez dłuższy czas, udaj się do wulkanizacji i wymień opony na letnie. To nie tylko wydłuży żywotność zimowych, ale i zapewni Ci większy komfort jazdy i lepsze hamowanie na drodze. 
  6. Wymień pióra wycieraczek - podczas zimy pióra wycieraczek są narażone na szczególne zużycie. Zamarznięty śnieg skutecznie skraca ich żywotność i sprawia, że po dłuższym czasie nie zbierają wody z szyby, a nawet ją rysują. Sprawdź swoje wycieraczki i wymień je na nowe. Nie jest to drogi element, a zapewnia bezpieczeństwo podróżowania.
  7. Sprawdź poziom płynów w samochodzie - wiosna to okres, który sprzyja porządkowaniu auta i jego serwisowaniu. Sprawdź poziom wszystkich płynów eksploatacyjnych, np. oleju silnikowego czy choćby płynu do wycieraczek. Jeśli czegoś ubyło, uzupełnij braki. 
  8. Klimatyzacja - zaniedbana klimatyzacja ma diametralny wpływ na nasze zdrowie, a szczególnie na układ oddechowy. Jeśli kiedykolwiek odczuwałeś dyskomfort podczas jazdy z włączoną klimatyzacją, a nawet wystąpiła u Ciebie alergia, to znak, że Twoja klimatyzacja jest zagrzybiona. Regularny serwis klimatyzacji nie tylko wydłuża jej żywotność, ale też poprawia komfort jazdy. Profilaktycznie warto stosować środków do czyszczenia klimatyzacji. Nie zapominajmy jednak o tym, żeby przynajmniej raz w roku udać się do profesjonalnego serwisu, który zadba o naszą klimatyzację.
  9. Poziom płynu hamulcowego - sprawne hamulce to jedna z najważniejszych rzeczy w Twoim aucie. Wpływają one na bezpieczeństwo i na komfort jazdy. Płyny nie powinny wyciekać, aczkolwiek nieszczelności mogą przydarzyć się nawet w najlepszym aucie.
  10. Kontrola zawieszenia - zawieszenie możemy sprawdzać i kontrolować przez cały rok. Są jednak okresy, które szczególnie intensywnie wpływają na zawieszenie Twojego samochodu. Jeśli przemieszczasz się po zaniedbanych drogach, na których są ubytki i inne nierówności, Twoje zawieszenie będzie się zużywało znacznie szybciej. 

O auto należy dbać nie tylko na wiosnę. Warto kontrolować jego stan przez cały rok. Dzięki temu wydłużysz jego życie i zaoszczędzisz na kosztownych naprawach. Czy Twoje przygotowania wyglądają podobnie?

Polub nas na Facebooku, żeby być na bieżąco - kliknij w banner!

Kolegaberlin.pl na Facebooku

 

pixel